Usługi organizacji zakupów w kosztach bez ograniczeń
Usługi polegające na wyborze dostawców i utrzymywaniu z nimi bieżących kontaktów, negocjowaniu umów, monitorowaniu warunków rynkowych surowców oraz dostaw nie są podobne do zarządzania, kontroli i badania rynku, a w konsekwencji nie podlegają limitowaniu w zaliczaniu do kosztów podatkowych.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 15 czerwca 2022 r. (VIII SA/Wa 70/22).
Grupa kapitałowa, w której działa podatnik, pozyskuje surowce od dostawców zewnętrznych z całego świata. Negocjowanie umów z globalnymi dostawcami o zaopatrzenie w wysokiej jakości surowce ma kluczowe znaczenie dla sukcesu zarówno grupy, jak i spółki. Dlatego podjęto decyzję o utworzeniu w ramach grupy odrębnych, scentralizowanych zespołów odpowiedzialnych za organizację zakupów. Spółka, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, zawarła umowę, na mocy której nabywa świadczone przez podmiot powiązany usługi organizacji zakupów polegające m.in. na wyborze dostawców i utrzymywaniu z nimi bieżących kontaktów, negocjowaniu warunków umów z dostawcami, monitorowaniu warunków rynkowych surowców oraz monitorowaniu dostaw.
Podatnik zwrócił się do organu z pytaniem, czy koszty nabycia usług organizacji zakupów podlegają ograniczeniom w zaliczaniu do kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 15e ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT. Spółka uznała, że usługi te nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta